Καλούνται οι εκπαιδευτικοί όλων των ειδικοτήτων, Γενικής και Ειδικής Αγωγής, οι οποίοι/ες
➢ ανήκουν οργανικά σε σχολικές μονάδες της Διεύθυνσης Π.Ε. Ευρυτανίας,
➢ παρέμειναν στη διάθεση του Π.Υ.Σ.Π.Ε. Ευρυτανίας
και επιθυμούν να αποσπαστούν ή να τοποθετηθούν προσωρινά σε σχολικές μονάδες εντός του Π.Υ.Σ.Π.Ε. Ευρυτανίας, να υποβάλουν αίτηση στη Γραμματεία του Π.Υ.Σ.Π.Ε. Ευρυτανίας, από την Τρίτη 04.07.2023 έως και τη Δευτέρα 24.07.2023 και ώρα 14:00.
Αιτήσεις θα γίνονται δεκτές  με μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στο mail@dipe.eyr.sch.gr.
Λειτουργικά κενά είναι εν δυνάμει όλες οι σχολικές μονάδες της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας προτιμήσεις.
Οι εκπαιδευτικοί πρέπει να υποβάλουν ταυτόχρονα με την υπογεγραμμένη αίτησή τους και τα απαραίτητα επίσημα και πρόσφατης έκδοσης δικαιολογητικά, ήτοι δικαιολογητικά των οποίων η ημερομηνία έκδοσης δεν υπερβαίνει τους τρεις (03) μήνες πριν από την καταληκτική ημερομηνία υποβολής της αίτησης.
Τα δικαιολογητικά που αφορούν στη μοριοδότηση (και προβλέπονται από τη με αρ. πρωτ.34740/Ε2/27.03.2023 (ΑΔΑ: ΨΙΗΧ46ΜΤΛΗ-Ο6Τ) εγκύκλιο του Υ.ΠΑΙ.Θ.) είναι τα κάτωθι:
1. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης
2. Πιστοποιητικό εντοπιότητας
3. Βεβαίωση φοίτησης για τα σπουδάζοντα τέκνα
4. Βεβαίωση συνυπηρέτησης, για όσους την επικαλούνται
5. Βεβαίωση πολυτεκνίας από την Ανώτατη Συνομοσπονδία Πολυτέκνων Ελλάδος

6. Βεβαίωση εξειδικευμένου κέντρου τεχνητής γονιμοποίησης, αν επικαλείται εξωσωματική γονιμοποίηση
7. Βεβαίωση Α/θμιας-Β/θμιας Υγειονομικής επιτροπής ή Κ.Ε.Π.Α. για όσους επικαλούνται λόγους υγείας.
Εξαιρούνται από την υποχρέωση αποστολής δικαιολογητικών μόνο όσοι/ες εκπαιδευτικοί βρίσκονται στη διάθεση της Διεύθυνσης Π.Ε. Ευρυτανίας και υπέβαλαν αίτηση οριστικής τοποθέτησης/βελτίωσης θέσης τον Οκτώβριο του 2022.
Επισημαίνεται ότι ο χρόνος απόσπασης δε λογίζεται ότι διανύθηκε στην οργανική θέση για την κατοχύρωση του δικαιώματος μετάθεσης, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 8 Π.Δ. 50/1996 και του άρθρου 30 του Ν. 3848/2010.
Σημειώνεται, τέλος, ότι σε περίπτωση ικανοποίησης αιτήσεως του εκπαιδευτικού για απόσπαση σε άλλο Π.Υ.Σ.Π.Ε. η αίτηση του για απόσπαση εντός Π.Υ.Σ.Π.Ε Ευρυτανίας, ανακαλείται αυτοδίκαια.
Παρακαλούνται οι Διευθυντές/ντριες σχολικών μονάδων και οι Προϊστάμενοι/νες Νηπιαγωγείων όπως μεριμνήσουν να λάβουν γνώση, με κάθε πρόσφορο τρόπο όλοι οι εκπαιδευτικοί, οι οποίοι υπηρετούν στη σχολική μονάδα, καθώς και όσοι/ες απουσιάζουν για οποιοδήποτε λόγο.

Ο Διευθυντής ΔΠΕ Ευρυτανίας

Σταυρόπουλος Βασίλειος

Πρόσκληση για αποσπάσεις εντός ΠΥΣΠΕ Ευρυτανίας

Αίτηση απόσπασης εντός ΠΥΣΠΕ Ευρυτανίας

Αίτηση απόσπασης εντός ΠΥΣΠΕ _ΣΜΕΑΕ _ Τ..Ε.

Δήλωση προσωρινής τοποθέτησης για εκπαιδευτικούς που βρίσκονται στη διάθεση του ΠΥΣΠΕ Ευρυτανίας